Serdar YILMAZ
Bizimkisi Bir “Bug” Hikayesi...
Serdivan/Sakarya
Serdar Yılmaz İnternet Hızı İle İndirme Hızı Arasındaki İlişki

İnternet Hızı İle İndirme Hızı Arasındaki İlişki

internet hızı,indirme hızı,download hızı,dosya indirme hızı,internet bağlantı hızı,bağlantı hızıİnternet hızı ve indirme hızı farklı büyüklükler olmasına rağmen sıkça karıştırılan kavramlardır.  İnternet hızı genellikle Mbps olarak ifade edilirken, indirme hızı KB/s ve MB/s şeklinde ifade edilmektedir. Bu iki büyüklük arasında ki ilişkiye değinmeden önce aşağıda ki bilgilere göz gezdirmek konuyu daha anlaşılır hale getirecektir.

En küçük kapasite birimine “bit” denilmektedir ve diğer kapasite birimleriyle arasında Tablo 1‘de ki gibi bir bağlantı bulunmaktadır.

kapasite birimleri,hafıza birimleri,kapasite büyüklükleri,hafıza büyüklükleri

Tabloda yer alan kısaltmalar incelendiğinde Bit’in “b” ile Byte’ın da “B” ile gösterildiği görülmekte. Yani biri küçük harfle gösterilirken diğeri büyük harfle gösterilmekte. Kısaltmalarını bilmek ve doğru şekilde kullanmak büyük önem taşımaktadır çünkü Mb ile MB aynı büyüklüğü ifade etmeyecektir.   (Mb=Megabit / MB=Megabayt)

İnternet Hızı: Genellikle Mbps olarak ifade edilmektedir. Açılımı “Megabit per second” yani bir saniyedeki megabit değeridir.

İndirme Hızı: Genellikle KB/s veya MB/s olarak ifade edilmektedir. ( KB/s => Saniyede indirilen Kilobyte  /  MB/s => Saniyede indirilen Megabyte )

İki büyüklük arasındaki ilişkiyi teorik olarak incelecek olursak;

1 Mbps internet hızı ile saniyede 1 Megabit dosya indirebiliriz. 8 bit, 1 byte’a karşılık geldiği için 1 Megabit, 1/8 Megabyte’a karşılık gelecektir. Yani 1 Mbps internet hızı ile 1/8 MB/s (Saniyede 1/8 Megabyte)  dosya indirebiliriz. Bu ifadeyi KB cinsinden ifade edebilmek için 1024 ile çarpmamız gerekir. Sonuç olarak 1 Mbps internet ile saniyede 128 KB dosya indirebiliriz.

8 Mbps internet hızı ile saniyede 8 Megabit dosya indirebiliriz. 8 bit, 1 byte’a karşılık geldiği için 8 Megabit, 1 Megabyte’a karşılık gelecektir. Yani 8 Mbps internet hızı ile 1 MB/s (Saniyede 1 Megabyte)  dosya indirebiliriz.

16 Mbps internet hızı ile saniyede 16 Megabit dosya indirebiliriz. 8 bit, 1 byte’a karşılık geldiği için 16 Megabit, 2 Megabyte’a karşılık gelecektir. Yani 16 Mbps internet hızı ile 2 MB/s (Saniyede 2 Megabyte)  dosya indirebiliriz.

internet hızı,indirme hızı,internet hızı ve indirme hızı,internet hızı-indirme hızı Yukarı da verilen indirme hızları teorik değerler olup, ulaşılabilecek maksimum hızları belirtmektedir. 8 Mbps internet hızına sahipseniz saniyede en fazla 1 MB dosya indirebilirsiniz. Santrale olan uzaklık, alt yapı, server hızları da hesaba katıldığında teorik değerler de ciddi düşüşler olabilmektedir.


Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşmak İster misiniz?

11 Yorum

 1. Mustafa öz
  28 Ocak 2018 de 00:16 · Cevapla

  Bence bu hız sorunu, turkiyemizde ticaret anlayisimizdaki ahlâkî degerimiz kadar. Yıllar öncesi elektrik’i bile şimdiki kadar verimli olarak kullanmayıp, âdeta mum kadar yanmasına bile aynı ücreti almışlardı bizlerden, o zamanlar bilmiyorduk ki yine alt yapı diyor, katlaniyorduk birilerinin ceplerini doldurduk durduk, hâlen de o alışkanlıklarımız devam ediyor işte.
  Akn başlı başına bir yanlış zaten zira, adındaki âdil kelimesi hizmetin para karşılığı satılmasında yeri olamaz, umuma açık birşeyin paylaşımında âdil olunabilir tabiki olunabilirse, kaldı ki ücret belirlenen bir hizmeti yeniden kısıtlama yolu, sadece kibarca bir taşla iki kuş vurmak’tan öteye geçemez.
  Sorun teorik olarak alt yapı olabilir, katılıyorum. Oysa ki esasinda sorun pratikte üst yapı sorunudur.
  Burda bile çözüm değil, sadece dertlesebilecegimiz bir teknoloji harikasini kullanıyoruz, elin gavuru bulmus bizler de oyalanalim diyeee.

 2. Mustafa öz
  27 Ocak 2018 de 23:49 · Cevapla

  Sayın arkadaşlar neden değişken hızları hemen alt yapı diye değerlendiriyoruz, mesela saat 02.00 dan sonra kaç verileceği muglak bir hızı alırken hiçbir alt yapı falan sorun olmazken saat 08.00 dan sonra 0.450 mbgs hız aliryorsak, bunun sebebi yada çaresi ne diye sormak istiyorum.

 3. umut
  7 Ocak 2018 de 23:03 · Cevapla

  valla onca site gezdim şöyle açıklama bulamadık. delirecektim. 16mbps hız var. torrentte 1,5MB/s den yukarı çıkmıyor. çakıldı kaldı. biz de 16 MB alırız diye bakıyoruz. 1/10 diye şeetmiştim demek doğruymuş. sağolasın

 4. Müjdat Akgün
  30 Ekim 2017 de 14:01 · Cevapla

  Teorik olarak 1/8 demek daha doğru.Pratikte 1/10 a kadar düştüğü de bir gerçek.

 5. mehmet
  19 Temmuz 2017 de 16:37 · Cevapla

  kısacası şu bağlantı hızın ne ise indirme hızın onun onda biri. yani ttnet şu anda 24mbts hız sağlıyor buna göre indirme hızı 2.4mb saniye..

 6. Çağrı
  18 Nisan 2017 de 20:44 · Cevapla

  internet hızının tamamımı indirme hızına verme gibi bir şansımız yok mu

  • Serdar Yılmaz
   20 Nisan 2017 de 02:42 · Cevapla

   İlerleyen günlerde yazıyı güncelleyip, daha detaylı bir şekilde konuya değineceğim. Kafanızdaki soru işaretinin o zaman gideceğini düşünüyorum.

 7. uwuwuwue enyetu weuwwe ewimi in osas
  25 Şubat 2017 de 22:08 · Cevapla

  benim indirme hızım 1.9 mbps yani çok düşük nasıl hızlandırabilirim biliyomusunuz

  • Serdar Yılmaz
   7 Mart 2017 de 02:12 · Cevapla

   İnternet sağlayıcının sunmuş olduğu hızdan çok daha düşük hızlarda indirme yapıyorsanız sorunun alt yapıdan kaynaklı olması olası. Bu durumda yapabileceğiniz pekte bir şey yok.

 8. Osuran adam
  13 Kasım 2014 de 22:05 · Cevapla

  Kardeş iyi güzelde 8 mbps indirme hızı sunuluyor zaten… internet hızıyla indirme hızı aynı şeylerdir. Buradaki kelime oyunu.. 8 Mega Bits Per Second = 1 Mega Bytes Per Second Doğal olarakta yukardaki tablonla başlığın çelişiyor.

  • Serdar YILMAZ
   14 Kasım 2014 de 04:16 · Cevapla

   Merhaba

   İnternet hızı bit cinsinden ifade edilirken, indirme hızı byte cinsinden ifade edilmekte (Temel birimleri). Makale de belirtilmek istenen de bu. Farklı kapasite birimleriyle ifade edildiği.

Bir Yorum Yapın