Serdar YILMAZ
Bizimkisi Bir “Bug” Hikayesi...
Serdivan/Sakarya
Serdar Yılmaz Windows 9 Beklenirken Windows 10 Tanıtıldı

Windows 9 Beklenirken Windows 10 Tanıtıldı

windows 10,windows 10 görselleri,windows 10 logo,windows 10 önizlemeUzun süre merakla beklenen Windows‘un yeni sürümü nihayet tanıtıldı, hemde aylar öncesinden yapılan sızdırma haberlerin çoğunu boşa çıkararak. Aylarca Windows 9’un başlat menüsü sızdırıldı, Windows 9’un logosu sızdırıldı, Windows 9’un ikonlarının altındaki gölgenin tonunun kaç olduğu sızdırıldı, Windows 9’un Geri Dönüşüm kutusunun içerisindeki çöplerin resmi sızdırıldı şeklinde yapılan onca gereksiz haberden sonra Microsoft’un yeni versiyonu tanıtıp bu saçmalığa son vermesi bizim açımızdan da gayet iyi oldu. En azından Apple, İPhone 7’yi, Microsoft’da Windows 11 çıkarmayı planladığını duyuruncaya kadar rahat bir nefes alıcaz.

Amacı bilgilendirmek veya insanların fikir edinmesi için güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgileri paylaşmak olan sitelere sözüm yok ancak sırf hit çekmek için konsept çalışmalarını sızıntı olarak gösterip haber yapmaya çalışan sitelere de ne desek az.  Ama bu sefer fena tökezlediklerini söyleyebilirim, Windows 9 için yapılan onca haberden ve anahtar kelime çalışmasından sonra Windows 10‘un tanıtılması şüphesiz bizden daha çok şaşırmalarına neden olmuştur. 🙂

Tekrar konumuza dönecek olursak; Windows 9 olarak beklenen versiyon Windows 10 olarak Microsoft tarafından tanıtıldı. Şüphesiz 9 yerine 10 olarak isimlendirilmesinde insanların üzerinde iyi bir imaj ve çok gelişmiş olacağı yönünde bir algı oluşturulmak istenmesinin de payı vardır. Windows 8 ile aldığı eleştirileri ve Windows 8.1 ile başlayan ön yargıyı yok etmek için de böyle bir yola başvurulmuş olabilir. Hepimizin bildiği gibi Windows 8’de başlat menüsünün olmaması büyük tepki toplamıştı, Windows 8’den sonra tanıtılan Windows 8.1 versiyonunda başlat menüsü yerine modern arayüze geçiş kısa yolunun konulması insanlar da Windows ürünlerine karşı bir ön yargı oluşturmuştu. Sonuçta kullanıcılarla zıtlaşmak pekte mantıklı sayılmaz.

Yeni tanıtılan versiyon da Windows 8.1’de ki hataya düşmeyip, kullanıcılarının isteklerini ciddiye almış olsalar da, modern ara yüzden de vazgeçmiş değiller. Her iki tarafında gönlünün alınması sevindirici 🙂

Genel olarak Windows 10’u inceleyecek olursak;

Başlat Menüsü

Daha öncede bahsettiğimiz gibi en önemli değişikliklerden biri başlat menüsü eklenerek yapılmış durumda. Klasik başlat menüsüyle, metro arayüzünün birleştirilip, yeniden şekillendirilmesi ile orta yol bulunmuş.

App Store Uygulamalarının Boyutlandırılması

Bir diğer önemli değişiklikte Windows App Store’da yer alan uygulamaların boyutlandırılmasının kullanıcıya sunulmuş olması. Windows 8/8.1 kullanıcılarının bildiği gibi Windows App Store’da yer alan uygulamaları açtığımız da otomatik olarak tam ekran görüntülenmekteydi. Artık boyutlandırma tamamen kullanıcıya bırakılmış durumda.

Yeni Multitask

Açık olan klasörler ve uygulamalar arasında geçiş yapmamızı sağlayan Multitask özelliğinde ufak değişiklikler yaparak görsel açıdan iyileştirilmiş.

Çoklu Masaüstü

Çoklu masaüstünü windows 8.1 versiyonundan tanımaktayız ancak Windows 10 versiyonun da bir takıp iyileştirmeler yapılarak ekranın daha fazla bölmelere ayrılması sağlanmış durumda. Bu da aynı anda birden fazla işi tek bir ekran dan takip edebilmemizi sağlayacaktır.

Geliştirilmiş Komut Satırı

Windows komut satırında da bir takıp değişikler yapılarak kod kullanımında kolaylıklar sağlanmış. Özellikle Ctrl+V kombinasyonunun açılması şüphesiz büyük kolaylıklar getirecektir.

Windows 10 hakkında ki bilgileri fazla detaya girmeden yukarıda ki gibi özetlemek mümkün. Yukarıda ki bilgiler haricinde Microsoft tarafından yayınlanan tanıtım videosunu izleyerek de Windows 10 hakkında bilgi edinebilirsin.

Windows 10 Sistem gereksinimleri

Microsoft tarafından yapılan açıklamada, Windows 8.1 kurulu olan bilgisayarların Windows 10’u sorunsuz bir şekilde çalıştıracağı belirtilmiş durumda. Ancak başlat menüsünün kaldırılmasından ve sıra dışı tasarım anlayışından dolayı çoğu kullanıcı Windows 8.1’e geçmemişti. Bu kullanıcıları düşünerek sistem gereksinimlerine de yer vermek istiyorum.

İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı

RAM: 1 gigabayt (GB) (32 bit) veya 2 GB (64 bit)

16 GB kullanılabilir boş sabit disk alanı

Grafik kartı: WDDM sürücüsüne sahip Microsoft DirectX 9 grafik cihazı

Microsoft hesabı ve İnternet erişimi

Windows 10 Teknik Önizleme 

Tanıtımdan sonra yayınlanan Teknik Önizleme‘yi ana bilgisayarınıza kurmanızı pek tavsiye etmem ancak işletim sistemini daha yakından incelemek istiyorsanız VMware Player programı ile sanal makineye Windows 10’u kurup test edebilirsiniz.

Teknik önizleme olarak yayınlanan sürüm, isminden de anlaşılacağı üzere kullanıcılar tarafından test edilmesi amacıyla paylaşılmış durumda. 15 Nisan 2015 tarihine kadar Teknik Önizleme versiyonunu kullanan kullanıcıların bildirimlerine göre şekillendirilecek Windows 10’un full versiyonu 2015 yılında yayınlanacak.

Windows 10 için yayınlanan Teknik Önizleme; 32 bit ve 64 bit olmak üzere iki farklı iso dosyası halinde indirilmeye sunulmuş durumda. Şu anlık Türkçe dil desteğine sahip değil.

Windows 10 Teknik Önizleme – 32 Bit İndirmek için tıklayınız…

Windows 10 Teknik Önizleme – 64 Bit İndirmek için tıklayınız…

Windows 10 Hakkında Microsoft’un vermiş olduğu bilgileri incelemek için tıklayınız…


Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşmak İster misiniz?

Bir Yorum Yapın