Serdar YILMAZ / Software Developer
Bizimkisi Bir “Bug” Hikayesi...
Akbank Bankacılık Merkezi
Serdar Yılmaz 4.Nesil Core İşlemciler (Haswell)

4.Nesil Core İşlemciler (Haswell)

intel-logo

Günümüzde masaüstü bilgisayarların yerini hızla almaya başlayan ve kullanım oranı hızla artan dizüstü bilgisayarlar, teknolojiye de yön verecek konuma gelmiş durumda. Son gelişmeler takip edildiğinde, firmalar tarafından üretilen ve geliştirilen ürünlerin daha çok dizüstü modellerin kullanım alanını ve işlevselliğini arttırmak amacıyla yapıldığı görülmekte.

İntel’in ürettiği 4.Nesil işlemciler de bahsettiğimiz teknolojik ürünler arasında yer almakta. 2013 yılında piyasaya sürülen İntel’in Haswell olarak isimlendirdiği 4.Nesil işlemciler, gerek grafik performansı gerekse enerji tüketimi açısından oldukça iddialı özellikler sunmakta.

Haswell işlemcilerden ve özelliklerinden bahsedecek olursak;

%50 Daha Az Enerji Tüketimi

4.Nesil olarak, yeni mimariyle karşımıza çıkan Haswell işlemciler performanstan çok, enerji tüketimini azaltmayı amaçlamaktadır. İntel tarafından ürünün tanıtımı aşamasında yapılan açıklamalarda, 4.Nesil haswell işlemcilerin, 3.Nesil Ivy Bridge işlemcilerden %50 daha az enerji tükettiği belirtilmekte. Böylece dizüstü ve mobil cihazlar için pil ömrü arttırılmış oluyor.

Daha Yüksek Grafik Performansı

3.Nesil Iyc Bridge (Ayro biriç olarak okunmakta) işlemcilerden 2 kat daha fazla görüntü performansı sunan Haswell işlemciler, dizüstü ve taşınabilir cihazların performansına da önemli katkı sağlamakta.

Yeni Mimari

4.Nesil Core işlemcilerde tamamen yeni bir mimari kullanan İntel, temelde iki durum üzerine odaklanmış durumda. Bunlardan birincisi az öncede bahsettiğimiz gibi düşük enerji tüketimi, ikincisi de yüksek grafik performansı. Ürünün 4.Nesil olmasının hız açısından pek bir katkısı bulunmamakta yukarda da bahsettiğimiz gibi grafik ve enerji tasarrufu üzerine odaklanılmış durumda. Buradaki temel amaç taşınabilir cihazların kullanım alanlarını ve işlevlerini arttırmak. Böylece dizüstü bilgisayarların pil ömrü artarken, grafik performansı da arttırılarak oyunlarda sunulan kalite arttırışmış olunacaktır.

4.Nesil Haswell İşlemci Olduğunu Nasıl Anlarız?

Almak istediğiniz bilgisayarda ki işlemcinin 4.Nesil olup/olmadığını öğrenmek için intel.com.tr adresine girip ürünler bölümünden kontrol edebilirsiniz.

İşlemcinin Bölmelere Ayrılması

4.Nesil işlemcilerin çok az enerji tüketmesi, işlemcilerin içinin bölmelere ayrılmasıyla sağlanmakta. Böylece işi olmayan bölmeler kapatılarak gereksiz enerji kaybının önüne geçilmektedir.

Hyper Threading Teknolojisi

4.Nesil işlemcilerin birçoğunda H-T teknolojisi ile çekirdek sayısı arttırılmış durumda daha doğrusu sanal çekirdek sayısı arttırılmış durumda. Hyper Threading teknolojisini daha detaylı anlatan bir makaleyi önümüzdeki günlerde yayınlayacağım.

Özetleyecek Olursak

Dizüstü ve taşınabilir cihazlarda Haswell işlemci tercih etmek son derece yerinde ve mantıklı bir karar olacaktır. Masaüstü bilgisayarlarda çok fazla katkısı olmasa da ileriye dönük bilgisayar almayı düşünenlere Haswell’den yana tercih yapmalarını tavsiye ediyorum.

 


Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşmak İster misiniz?

2 Yorum

Bir Yorum Yapın