Serdar YILMAZ / Software Developer
Bizimkisi Bir “Bug” Hikayesi...
Akbank Bankacılık Merkezi
Serdar Yılmaz Android’in Yeni Sürümü “L”

Android’in Yeni Sürümü “L”

Android L,Android L Sürümü,,Android L görselleri,Google Android L

Google I/O etkinliğinde tanıtılan Android L hakkındaki bilgiler gün yüzüne çıkmaya başladı. Henüz çoğu telefon Kitkat güncellemesi alamamışken yeni bir sürümün yayınlanması açıkçası pek heyecan verici değil. Android işletim sistemine sahip telefonların en büyük sıkıntısı da bu olsa gerek. Android’in geliştiricisi olan Google, her ne kadar işletim sistemini güncel tutmaya çalışsa da, telefon üreticilerinin desteği olmadıktan sonra bu durum kullanıcılara pek yansımayacaktır. Ham android işletim sistemine sahip Nexus cihazlar haricinde, güncel işletim sistemlerini ancak yeni çıkan telefonlarda ve popüler cep telefonu serilerinde görebilmekteyiz bu da can sıkıcı bir durum. Halen piyasadaki bir çok akıllı telefon 2.2 ve 4.2 versiyonlu işletim sistemlerini kullanmakta yani ciddi paralar vererek satın almış olduğunuz telefonlara verilen destek belli bir süre sonra kesiliyor ve güncel işletim sistemi için yeni bir telefon almaya mecbur bırakılıyorsunuz. Böyle bir satış politikasında müşteri memnuniyetinden bahsetmekte pek doğru olmayacaktır.

Firmaların bu konuda bir çözüm sunmayacağı aşikar bu yüzden iş Google’a düşmekte. Uzun bir süre önce Android Police sitesinden Google’un, Android Silver isminde yeni bir sürüm geliştirileceği ve bu sürümü kullanan telefonların en son çıkan güncellemeleri Nexus cihazlar gibi hızla alabileceği iddia edilmişti ancak aradan geçen bunca zamana rağmen henüz bu konuda Google’dan net bir açıklama yapıldı. Android’in en büyük sıkıntısından olan güncellemelere en iyi çözümde bu olacaktır şüphesiz. Umarım iddia boş çıkmaz ve Google bu konuda gerekli adımları atar.

Android L’ye gelecek olursak tasarım yönünde oldukça iddialı bir sürüm. Diğer sürümlerle karşılaştıracak olursak daha ince ve sade bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebiliriz.

android sürümleri,android sürümlerinin kod adları,android sürümlerinin çıkış tarihleri,android sürümleri tablo,android sürümlerinin özel isimleri

Google’un Android 4.4’e kadar olan tüm sürümlerine özel isimler verdiğini görmekteyiz.

Son olarak Android L sürümünün 64 bit mimarili işlemcilere tam destek verdiğini belirtmekte fayda var. Telefonlar bilgisayarların yerini alıp, birer cep bilgisayarı haline dönüşmüşken, 64 bit mimarili işlemcilerin mobil işletim sistemleri tarafından desteklenmesi kaçınılmaz bir durumdu.

Yazar: Serdar Yılmaz


Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşmak İster misiniz?

Bir Yorum Yapın