Serdar YILMAZ / Software Developer
Bizimkisi Bir “Bug” Hikayesi...
Akbank Bankacılık Merkezi
Serdar Yılmaz Kişisel Siteler İçin .kim Domain

Kişisel Siteler İçin .kim Domain

domain,alan adı, .kim alan adı, .kim domain, domain uzantıları, alan adı uzantıları

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan .com/.net/.org uzantılarda boşta domain bulmak bir hayli zor, özellikle kuracağımız site kişisel siteyse ve ismimiz yaygın olarak kullanılan isimler arasındaysa, uygun bir domain bulmak daha da zorlaşmakta. Sıradan bir site kurulmak istenildiğinde içeriğe uygun anahtar kelimelere çeşitli ekler, kelimeler eklenerek uygun bir domain ayarlanabilmekte ancak söz konusu kişisel site olunca pek fazla seçenek bulunmuyor. Eğer şanslıysanız direk isminizi ve soyisminizi içeren boşta bir domain bulabilirsiniz, yada benim gibi isminizden sesli harfleri çıkartarak ufak bir kısaltma yapabilirsiniz, en kötü ihtimalle de değerinin çok daha fazlasını vererek domaini sahibinden satın alabilirsiniz. Eğer bahsettiğimiz bu üç ihtimalde sonuç vermezse mecbur farklı uzantılara yönlenmek zorunda kalacaksınız.

.gen.tr/.web.tr/.biz uzantıları projeler için gayet kullanışlı olabilir ancak kişisel siteler için pek hoş duracağını sanmıyorum. Bu yüzden kişisel sitelerin içeriğine de uygun olan .kim uzantılı bir domain almanın daha doğru olacağını düşünüyorum.

Fiyatı her ne kadar .com/.net/.org gibi uzantılara göre daha yüksek olsa da ücret yıllık verileceğinden sıkıntı oluşturacağını sanmıyorum. Ayrıca .kim şeklinde açılacak kişisel site seo açısından daha iyi sonuçlar verecektir.


Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşmak İster misiniz?

Bir Yorum Yapın