Serdar YILMAZ / Software Developer
Bizimkisi Bir “Bug” Hikayesi...
Akbank Bankacılık Merkezi
Serdar Yılmaz Yaşamınızdaki Öncelikler Nedir ?

Yaşamınızdaki Öncelikler Nedir ?

zaman,saat,kum saatiBu yazıda Beyaz Yaka Kitap Kulübünün şubat ayı abonelerine göndermiş olduğu 4 kitaptan biri olan “Konuşmayı Kes Harekete Geç” isimli kitaptan bir alıntıya yer vereceğim. Her ne kadar kitabı sıkıcı bulup, sonlara doğru göz ucuyla okumuş olsam da kitabın ilk sayfasında yer alan öykü ilgimi çekti. Kitabı sıkıcı bulmamın nedeni bu tarz içeriklerin artık bende belli bir duygunluğa ulaşmasından kaynaklanıyor olabilir. Çünkü anlatılmak istenenler bir noktadan sonra sıradanlaşmaya başlıyor.

Öyküye dönecek olursak,  24 saatin yeterli gelmediği şu zamanlarda gün içerisinde yaptıklarımı tekrar gözden geçirmemi sağladı diyebilirim.

Bir grup rahibe önemli bir mesaj vermek isteyen Tibetli bir Lama, büyük bir kavanoz çıkarıp önündeki masanın üstüne koydu ve yumruk büyüklüğünde taşları teker teker kavanoza yerleştirdi.

Daha fazla taşın girebileceği yer kalmayınca sordu, “Bu kavanoz dolu mu ?”

Herkes “Evet,” dedi. Lama, masanın altından bir kova çakıl çıkardı ve çakılların bir kısmını kavanoza boşaltıp, iyice yerleşmeleri için kavanozu salladı. Yine sordu: “Kavanoz dolu mu ?” Rahipler duruma uyanmaya başlamıştı, “Muhtemelen hayır,” dedi biri.

“İyi o zaman!” dedi, yine masanın altına uzandı ve bir kova kum çıkardı. Kumu aradaki tüm boşluklar dolana kadar kavanozun içine boşalttı ve bir kez daha sordu: “Kavanoz dolu mu?”

“Hayır!” diye bağırdı rahipler. “İyi o zaman” dedi Lama ve bir sürahi su alarak kavanoz ağzına kadar dolana dek doldurdu. Sonra sordu, “Bu gösterinin mesajı nedir?” Genç bir rahip yanıtladı, “Mesaj şu, gününüz ne kadar dolu olursa olsun, her zaman daha çok şeye yer vardır.”

“Hayır” dedi Lama, “mesaj şu, büyük taşları baştan koymazsanız, daha sonra hiç sığdıramazsınız. Yaşamınızdaki öncelikler nedir ?”


Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşmak İster misiniz?

Bir Yorum Yapın