Serdar YILMAZ / Software Developer
Bizimkisi Bir “Bug” Hikayesi...
Akbank Bankacılık Merkezi
Serdar Yılmaz Hakkımda

Hakkımda.

Yazılım dünyası ile tanışıklığım ortaokul yıllarımda WordPress ve Joomla gibi içerik yönetim sistemlerini (CMS) keşfetmemle başladı. O zamanlar bir web uygulamasını sıfırdan inşa edemesem de onların bir yazılımcı tarafından geliştirildiğini ve çalışabilmesi için tıpkı bir programının bilgisayara yüklendiği gibi sunucuya yüklenmesi gerektiğini öğrenmiştim. Server, hosting, domain, database gibi temel kavramları da öğrendikten sonra ortaokulun sonlarına doğru ilk web sitemi yayınlamayı başarmıştım.

O zamanlar, kullandığım içerik yönetim sistemlerinde bir değişiklik yapmak istediğimde, istediğim değişikliği yapacak bir eklenti bulmaktan başka seçeneğim yoktu. Tabii yapmak istediğim değişiklikleri hazır bir şekilde sunan eklenti bulmak her zaman mümkün olmadığından, eklentilerin nasıl yazıldığını araştırmaya başladım ve böylece yazılım dünyasına da ilk adımımı atmış oldum.

“Nereden Başlamalıyım?” Süreci

Yazılım serüvenine yeni başlayan her yazılımcı gibi ben de “Nereden başlamalıyım?” sorusunun cevabını aramaya başladım. Verilen tavsiyeler üzerine; HTML ile çıktığım yolu, CSS ile renklendirip, JavaScript ile hareketlendirerek ilerlemeye başladım. Okul ve sınavlardan dolayı yolcuğa bir süre ara vermek zorunda kalsam da ilerde yapmak istediğim işi ve mesleği artık seçmiştim.

2013 yılında girmiş olduğum Lisans Yerleştirme Sınavında tercih listemdeki tek bölüm olan bilgisayar mühendisliği bölümünü kazandım.

Artık cevaplanması gereken yeni bir soru vardı; “Hangi alana yönelmeliyim?”

C, C++, C#, Java gibi düşük, orta ve yüksek seviyeli dilleri kullanıp orta çaplı projeler geliştirdikten sonra dillerin sadece birer araç olduğunun, algoritma ve programlama mantığını tam anlamıyla öğrendiğim takdirde farklı dillere kolayca adapte olabileceğimin farkına vardım. Bu doğrultuda algoritma ve programlama becerimi geliştirmek üzere çalışmaya başladım. Ayrıca bu süre zarfında freelance olarak da çalışıp birçok projede yer aldım.

2018 yılında lisans eğitimimi başarıyla tamamlayıp, Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarının verdiği hak ve yetkilerden faydalanmak üzere Bilgisayar Mühendisliği unvanını aldım. Aynı yıl vatani görevimi de tamamladıktan sonra yazılım dünyasında ki yolculuğuma Akbank Bankacılık Merkezinde, Akbank tarafından kullanılmakta olan yazılımların güncel teknolojiler ile yeniden geliştirilmesi üzerine çalışarak devam etmekteyim. 

linkedin-icon mail-icon twitter-icon