Serdar YILMAZ / Software Developer
Bizimkisi Bir “Bug” Hikayesi...
Akbank Bankacılık Merkezi
Serdar Yılmaz ASCII’ci Geldi Hanımmmm

ASCII’ci Geldi Hanımmmm

ASCII

Yukarıda ki görseli hazırlamak epey zamanımı aldığı için, daha fazla zaman kaybetmeden direk konuya giriyorum. 🙂 Günümüz bilgisayar sistemlerinde, bir bilginin bilgisayar hafızasında temsil edilebilmesi için sayısal karşılığının olması gerekmektedir. ASCII ve benzeri kodlama sistemleri de sayısal olmayan karakterlere ve sembollere, belirli sayısal değerler atayarak bilgisayar sistemlerinde temsil edilebilmesini sağlamakta.

Karakter ASCII Binary
S 83 01010011
E 69 01000101
R 82 01010010
D 68 01000100
A 65 01000001
R 82 01010010

Tabloda “Serdar” ismine ait harflerin ASCII ve Binary kodlarındaki karşılığı yer almakta. “S” harfini incelediğimiz de ASCII kodunun 83 olduğunu görmekteyiz. Demek ki ASCII Kodlama Sisteminde “S” harfi için “83” sayısı atanmış. Bu bilginin bilgisayar ortamında temsil edilebilmesi için ikilik sistem de olması gerekmektedir. “S” harfinin ASCII kodunu, binary koda çevirdiğimizde “01010011” şeklinde 8 bitlik bir sayıya karşılık geldiğini görmekteyiz. Elde ettiğimiz 8 bitlik bu değer, “S” harfinin bilgisayar ortamındaki karşılığıdır.

ASCII Tabloları

Standart ASCII sisteminde 128 tane karakter bulunmakta. 33 tane kontrol karakteri, 95 tane basılan karakter içeren bu sistemde; kontrol karakterleri ekranda çıkmayan, metin akışını kontrol eden karakterlerden oluşurken, basılan karakterler ise ekran da görünen karakterlerden oluşmakta.

ASCII sistemi bir Amerikan standardı olup İngilizce temel alınarak geliştirildiği için içerisinde Türkçe karakterler bulunmuyor. Tükçe gibi bir çok dile ait karakterleri içermediği için, toplam da 256 karakter içeren Genişletilmiş ASCII tablosu oluşturulmuş. Bu tablonun ilk 128 karakteri Standart ASCII sistemi ile aynıyken 128. karakterden sonrası ülkelerin kullandığı dile göre düzenlenmiştir. Yani Standartlaşmış bir “Genişletilmiş ASCII” tablosu bulunmamakta. Bu yüzden Genişletilmiş ASCII tablosundan bahsedilirken hangi karakter kümesine göre genişletildiğinin belirtilmesi gerekir. Örneğin Batı Avrupa dillerindeki karakterleri temsil etmek için kullanılan ISO-8859-1 karakter kümesi bugün yaygın bir şekilde kullanılmakta.

Yukarıdaki ASCII tabloları incelendiğinde 128.Karakterden sonra yer alan kodların farklı karakterlere denk gelebileceği görülecektir. Örneğin 154 sayısı Türkçe’de “Ü” harfine denk gelirken, Arapça’da kalın bir çizgiye denk gelmektedir.

ASCII Kodları

ASCII kodlarına yukarıda yer alan “Türkçe ASCII Tablosu” dan bakabilirsiniz. Eğer tabloda istediğiniz karaktere ait ASCII kodunu bulmakta zorlanıyorsanız, C++ ile hazırlayacağımız basit bir program ile klavye üzerinde yer alan, istediğiniz karaktere ait ASCII kodunu öğrenebilirsiniz.

#include <iostream>
#include <conio.h>

using namespace std;

int main()
{
	char Karakter;

	cout << "ASCII Kodunu Ogrenmek Istediginiz Karakteri Giriniz:";
	cin  >> Karakter;

	int ASCII_KODU = Karakter;

	cout << Karakter << " Karakterinin ASCII Kodu:" << ASCII_KODU;

	_getch();
	return 0;
}

ASCII tadında Star Wars 

“C:WindowsSystem32” klasöründe yer alan “OptionalFeatures.exe” dosyasını açıp, Telnet İstemcisinin yanında ki kutucuğa tik attıktan sonra Komut İstemine “telnet towel.blinkenlights.nl” yazmanız yeterli. İyi seyirler 🙂

Yazar: Serdar Yılmaz


Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşmak İster misiniz?

1 Yorum

  1. Rıza İzzet beton
    2 Ekim 2019 de 10:06 · Cevapla

    Güzel bir anlatım Emeğinize TŞK ederim kardeşim.

Bir Yorum Yapın