C# – Exception Sınıfı Oluşturma

28 Aralık 1992 yılında Erzurum’da doğdum. İlköğretim ve ortaöğretimimi 2000-2012 yıllarında Kocaeli'de; yükseköğretimimi de 2013-2018 yıllarında Sakarya üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümünde tamamladım. Şu an Intertech'te yazılım uzmanı olarak çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

Comment as a guest.

 1. hocam exception static bir class değil ve bu sınıftan new ile bir nesne üretmedik fakat catch(Exception ex)

  ex yazdıktan sonra NOKTA koyarak message property sine erişebiliyoruz bu sınıf static olmadıgı halde ve yeni bir nesne uretmedıgımız halde message propertysine nasıl erişebiliyoruz

  1. Merhaba,

   Bir hata oluşması durumunda .NET arkaplanda bir Exception nesnesi oluşturmakta ve o nesnenin içeriğini oluşan hata türüne göre doldurarak geri döndürmektedir. Döndürülen nesne catch blogu tarafından yakalanarak kullanılabilmektedir. “ex” yazdıktan sonra “message” özelliğine erişebilmemizin nedeni; ex’in bir referans olması ve .NET tarafından oluşturulan Exception nesnesinin referansını tutuyor olmasıdır.

   public class Student
   {
   public string Name { get; set; }
   public string SurName { get; set; }
   }

   class StudentManager
   {
   public void StudentName(Student student)
   {
   Console.WriteLine(student.Name);
   }
   }

   Benzer şekilde Student sınıfı static bir sınıf olmamasına rağmen StudentManager sınıfı içerisindeki StudentName metodunda parametre olarak yer aldığı için içerisindeki özelliklere StudentName metodu içerisinde erişebilmekteyiz.

Sliding Sidebar