Serdar YILMAZ / Software Developer
Bizimkisi Bir “Bug” Hikayesi...
Akbank Bankacılık Merkezi
Serdar Yılmaz Formda HTML Renk Kodlarını Kullanma

Formda HTML Renk Kodlarını Kullanma

Form tasarımında Visual Studio’da tanımlı olan renkler haricinde bir renk kullanmak için RGB renk uzayından yararlanabiliriz. RGB renk uzayı hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; Red, Green, Blue kelimelerinin baş harflerinden ismini alan bir renk sistemidir. Şuan da yayın yapan tüm web siteleri ve tarayıcılar RGB renk uzayını kullanmaktadır. Ayrıca bilgisayarda görmüş olduğumuz tüm renkler Kırmızı,Mavi ve Yeşilin farklı tonlarda ki karışımlarından elde edilmiştir.

RGB renk uzayında bir renk, Hex ve Desimal olarak 2 farklı şekilde gösterile bilmektedir.

Renk Adı Hex Kodu Desimal Kodu
Siyah #000000 0,0,0
Kırmızı #FF0000 255,0,0
Yeşil #00FF00 0,255,0
Mavi #0000FF 0,0,255
Sarı #FFFF00 255,255,0

RGB renk uzayında 16 milyonda fazla renk bulunmakta. Beğendiğiniz herhangi bir rengin Hex yada Desimal kodunu alıp aşağıdaki kodları kullanarak formunuz da kullanabilirsiniz.

Yukarıda ki ilk kodda button1 isimli kontrolümüzün arka plan rengi Hex kodu kullanılarak Turkuaz yapıldı. İkinci kodda ise aynı işlem Desimal kod kullanılarak yapıldı.

Beğendiğiniz bir rengin Hex yada Desimal kodunu öğrenmek için ColorPic isimli programı kullanabilirsiniz. Bu program imlecin bulunduğu alanın renk kodlarını vermektedir. Ayrıca aşağıdaki renk kodu oluşturan aracı kullanarak farklı renklere ait kodları da görüntüleyebilirsiniz.

Serdar Yılmaz


Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşmak İster misiniz?

Bir Yorum Yapın