Serdar YILMAZ / Software Developer
Bizimkisi Bir “Bug” Hikayesi...
Akbank Bankacılık Merkezi
Serdar Yılmaz En İyi İletken Nedir ?

En İyi İletken Nedir ?

iletken,elektrik,en iyi iletken,süper iletken,elektrik iletkenliği,iletkenlik,enerji

Bu yazımızda forumlarda sıkça tartışılan  “En iyi iletken nedir?” sorusuna cevap arayacağız. Forumlarda yapılan yorumlara dikkat edildiğinde en iyi iletkenin altın olduğunu düşünenlerin sayısı bir hayli fazla. Sanırım, altının pahalı ve değerli olması insanlarda böyle bir fikrin oluşmasına neden olmuş durumda.

Forumlarda yapılan yorumları inceleyecek olursak; Çoğu kişi en iyi iletkenin altın olduğu, maliyetli olduğu içinde kablolarda altın yerine bakırın kullanıldığı şeklinde bir düşünceye sahip olduğunu görmekteyiz.  Kablolarda altının kullanılmamasının nedenlerinden biri maliyetli olmasıdır, doğru! ancak altın kullanılmamasının diğer bir nedeni de bakırın, altına göre daha iyi bir iletken olması ve daha az maliyetli olmasıdır. Bazılarınıza tuhaf gelebilir ancak bakır sanılanın aksine altından daha iyi bir iletkendir. Bakır ve altının iletkenlik değerleri ve özdirençleri şu şekildedir:

altının özdirenci,bakırın özdirenci,altının iletkenliği,bakırın iletkenliği,altın ve bakırın özdirenci,altın ve bakırın iletkenliği

Sorumuzun asıl cevabını verecek olursak, en iyi iletken ne altın nede bakırdır. En iyi iletken 1.59×10-8 Ω.m özdirence sahip olan Gümüştür. Tabloya gümüşü de dahil edip tekrar inceleyecek olursak en iyi iletkenin gümüş olduğunu sonra sırasıyla bakır ve altının olduğunu görmüş olacağız.

altının özdirenci,bakırın özdirenci,altının iletkenliği,bakırın iletkenliği,altın ve bakırın özdirenci,altın ve bakırın iletkenliği,gümüşün özdirenci,gümüşün iletkenliği,en iyi iletken

Peki o zaman neden HDMI ve benzeri kablolarda altın kaplama konnektör kullanılıyor?

Bu tamamen gürültü kavramı ve korozyon ile alakalı bir durumdur. Yani kabloların uçlarının altın ile kaplanması altının bakırdan daha iyi bir iletken olduğu anlamına gelmemektedir.

Bakır, altından daha iyi bir iletken olmasına rağmen sonlandırma da bir takım bozulmalara neden olmaktadır. Bu bozulmaları en aza indirmek ve hattaki işaretleşme güvenliğini sağlamak için altın kaplama konnektörler kullanılmaktadır. Ayrıca altın kararlı bir element olduğu için pas tutmamaktadır, bu da altının tercih edilme nedenleri arasındadır.

Yazar: Serdar Yılmaz


Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşmak İster misiniz?

10 Yorum

 1. Çağla
  4 Mayıs 2019 de 10:26 · Cevapla

  projem için çok yardımcı oldunuz

  • Serdar Yılmaz
   6 Mayıs 2019 de 21:37 · Cevapla

   Olumlu geri bildiriminiz için teşekkürler.

 2. Mustafa
  7 Şubat 2019 de 18:26 · Cevapla

  Çok sağolun bu güzel bilgiler için☺️

 3. Mustafa
  12 Aralık 2018 de 01:10 · Cevapla

  Altın kararlı yapıda mıdır?

  • Serdar Yılmaz
   12 Aralık 2018 de 03:35 · Cevapla

   Geçiş metalidir ancak kolay kolay tepkimeye girmez.

 4. ibrahim sineren
  4 Eylül 2018 de 08:06 · Cevapla

  çok güzel bir bilgi olmuş çok teşekkür ederim, emeğinize sağlık

 5. Hasan.K
  1 Ağustos 2018 de 15:46 · Cevapla

  Bilgisayarlarda altın kullanılmasının sebebi,gümüşe göre ısıya daha dayanıklı olmasıdır.Gümüş daha iletkendir ama ısıya dayanıklılığı az olduğu için altın kullanılıyor.

 6. HAYRETTİN YILDIRIM
  8 Mayıs 2018 de 08:18 · Cevapla

  YARDIMINIZA TEŞEKKÜR EDERİM

  • Buğra Bülbül
   14 Mayıs 2018 de 00:50 · Cevapla

   LAN HAYRETTİN TESADÜFE BAK LANNNN

 7. kerem
  6 Mayıs 2018 de 16:32 · Cevapla

  çok yardımcı oldunuz teşekkürler 🙂 🙂

Bir Yorum Yapın