Serdar YILMAZ / Software Developer
Bizimkisi Bir “Bug” Hikayesi...
Kocaeli/Körfez
Serdar Yılmaz HTML – Temel Kavramlar

HTML – Temel Kavramlar

HTML derslerine başlamadan önce bazı temel kavramları bilmenizde fayda. Amacımız HTML’i öğrenmek olduğu için temel kavramlardan bahsederken fazla detaya girmeyeceğim. Böylelikle konumuzdan/amacımızdan uzaklaşmadan hızlı bir şekilde HTML derslerine geçmiş olacağız.

Bahsedilecek Temel Kavramların Belirlenmesi

Bu yazıyı okurken adres çubuğuna bakacak olursanız “https://www.srdrylmz.com/temel-kavramlar/” şeklinde olan adresimizi görmüş olacaksınız. O halde, adresteki ifadeleri/kısaltmaları ele alarak temel kavramlarımızı belirleyip, açıklamaya başlayabiliriz.

Temel Yapı

Kavramlarımızı açıklamaya başlamadan önce yukarıda ki görseli kullanarak bir web sayfasının görüntülenme aşamalarını kısaca açıklayacak olursak;

  1. Kullanıcı tarayıcıya girmek istediği adresi yazar.
  2. Tarayıcı, girilen adresin bulunduğu sunucuya bağlanır.
  3. Sunucu, tarayıcıya sayfanın HTML kodlarını yollar.
  4. Tarayıcı HTML kodlarını okuyarak sayfayı kullanıcıya gösterir.

HTTP Nedir ?

HTTP, “Hyper Text Transfer Protocol” ifadesinin kısaltmasıdır. Web üzerinden iletişimin kurallarını tanımlayan bir protokoldür. Kabaca HTTP’yi, HTML sayfalarının internet ortamında dolaşmasını sağlayan bir protokol olarak da tanımlayabiliriz.

WWW Nedir ?

WWW, “World Wide Web” ifadesinin kısaltmasıdır. Dünyadaki bilgisayarların birbiriyle iletişim kurabildiği, görüntü, ses ve veri paylaşımının yapılabildiği tüm dünyaya yayılmış büyük bir ağdır.

FTP Nedir ?

FTP, “File Transfer Protocol” ifadesinin kısaltmasıdır. Açılımından da anlayacağınız üzere dosya transfer protokolüdür. FTP protokolü sayesinden kendi bilgisayarımızda ki bir dosyayı uzaktaki bir bilgisayara aktarabilirsiniz. Örnek verecek olursak; Hazırlamış olduğumuz HTML sayfalarını ve sitemizde yayınlamak istediğimiz fotoğrafları, videoları FTP protokolünü kullanarak hedef sunucuya aktarabiliriz.

URL Nedir ?

URL, “Uniform Resource Locator” ifadesinin kısaltmasıdır. Tarayıcılarda adres çubuğunda görmüş olduğumuz ifadeler birer URL’dir. URL 3 bölümden oluşmaktadır;

  1. Protokol : http://, ftp:// …
  2. Alan Adı : www.srdrylmz.com/
  3. Dosya Yolu : temel-kavramlar/

Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşmak İster misiniz?

1 Yorum

Bir Yorum Yapın