Serdar YILMAZ / Software Developer
Bizimkisi Bir “Bug” Hikayesi...
Akbank Bankacılık Merkezi
Serdar Yılmaz Temel HTML Yapısı

Temel HTML Yapısı

Web sayfalarının görüntülenme aşamalarına ve konuyla bağlantılı bazı temel kavramlara HTML – Temel Kavramlar başlıklı yazımızda değinmiştik. Bu yazımız ise HTML’in ne olduğundan ve bir HTML sayfasının nasıl oluşturulacağından bahsedeceğiz.

HTML Nedir ?

HTML, “Hypertext Markup Language” ifadesinin kısaltmasıdır. HTML bir programlama dili değildir. İnternet sayfasının kullanıcıya nasıl gösterilmesi gerektiğini belirlemek için kullanılan bir işaretleme dilidir. Yani sitemizi giren kullanıcıların nasıl bir tasarımla karşılaşacağını HTML ile ayarlıyoruz.

HTML Bir Sayfa Nasıl Oluşturulur ?

HTML sayfalarımızı oluşturabilmek için bilgisayarımızda kurulu olan not defterini kullanabiliriz. Ancak yazdığımız kodların daha düzenli ve okunur olmasını istiyorsak Notepad++, Brackets veya benzeri editörleri tercih etmeliyiz. Basit ve sade bir arayüze sahip olduğu için Notepad++‘ı kullanmanızı tavsiye ederim. Programın güncel versiyonunu bu adresten indirebilirsiniz. Kurulumunu yaptıktan sonra üst menüde yer alan “Diller” kısmında HTML seçmeniz yeterli olacaktır.

notepad

Eğer bilgisayarınızda kurulu olan not defterini kullanmak istiyorsanız HTML kodlarınızı yazdıktan sonra dosyanızın .txt olan uzantısını .html veya .htm şeklinde değiştirmeniz gerekmektedir. Eski Windows sistemlerinde dosya uzantısı en fazla üç karakter olabildiğinden HTML dosyalarının uzantısı zamanında .htm olarak belirlenmiş ancak günümüzde dosyası uzantısı üç karakterden fazla olabildiğinden .html de kullanabiliriz.

Temel HTML Yapısı

<!DOCTYPE html>
<html>
	<head>
		<title>Sayfa Başlığı</title>
	</head>
	<body>

	</body>
</html>

Oluşturacağımız HTML sayfalarının yukarıda olduğu gibi DOCTYPE, HTML, HEAD, TITLE, BODY etiketlerini içermesi gerekmektedir.

 1. <!DOCTYPE html>
  HTML sayfasının hangi tip dokümanı kullandığını belirtir. Böylece web tarayıcı sayfayı görüntülemeden önce o sayfanın hangi doküman tipini kullanacağını baştan bilecektir.
 2. <html> … </html>
  Html Sayfamızın ana etiketidir. Bütün etiketler, bu etiketin içerisinde yazılmalıdır.
 3. <head> … </head>
  Html sayfasına ait başlık, meta, stil gibi tanımlamaların yapıldığı bölümdür.
 4. <title> … </title>
  Sayfamızın başlığı bu etiketin arasına yazılır.
 5. <body> … </body>
  Sayfanın gövdesidir. Sayfa tasarımını bu etiket arasında yapmaktayız.

Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşmak İster misiniz?

Bir Yorum Yapın