Serdar YILMAZ / Software Developer
Bizimkisi Bir “Bug” Hikayesi...
Akbank Bankacılık Merkezi
Serdar Yılmaz Yazılım Projelerinde Bilişsel Eğilimler 2: Kurbağa Sendromu

Yazılım Projelerinde Bilişsel Eğilimler 2: Kurbağa Sendromu

kurbağaHedef kitlemiz insanlar ise, insanların nasıl düşündüğünü, hissettiğini, motive olduğunu ve karar aldığını önceden kestirebilmeliyiz. Kendimizden ve çevremizdeki insanlardan yola çıkarak fikir yürütmek bir seçenek ancak psikoloji dalının nimetlerinden faydalanmak daha iyi bir seçenek.

İnsan beyninin bir konudaki düşüncelerini ve kararlarını etkileyen psikolojik olgulara Bilişsel Eğilim yada Bilişsel Önyargı denilmektedir. “Yazılım Projelerinde Bilişsel Eğilimler” başlığı altında oluşturmayı düşündüğüm yazı dizisinde Bilişsel Eğilimlerin kurbanı olmuş yazılım projelerine ve firmaların bu sorunların üstesinden gelebilmek adına atmış olduğu akıllıca hamlelere yer vermeye çalışacağım.

Bu yazı dizisi altında yer vereceğim hikayelerin büyük bir çoğunluğu Yiğit Ahmet Kurt ve Mehmet R.Doğan tarafından kaleme alınmış olan Pürüzlü Mükemmellik kitabından derlenmiştir. Kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

2- Yazılım Projelerinde Bilişsel Eğilimler 2:  Kurbağa Sendromu

Meşhur kurbağa deneyini muhtemelen bilmeyenimiz yoktur. Bu deneyde; kurbağa sıcak suya atıldığında anında zıplayıp sudan çıkarken, oda sıcaklığında ki bir suyun içine konulup, su yavaş yavaş ısıtıldığında kurbağa ilginç bir şekilde yükselen sıcaklığın farkına varamayıp haşlanarak ölmektedir.  Kurbağanın sinir sistemi ani değişikliklere tepki verirken, zamana yayılmış kademeli değişimleri fark edemeyip, tepki vermemektedir. Bu durumun insanlar için de pek farklı olmadığını, eBay’ın yeni tasarımını kullanıcılara kabullendirebilmek için izlemiş olduğu stratejiden yola çıkarak anlayabiliriz.

2000’li yılların başında eBay, hızlı bir kararla, bir gecede web sitesinin beyaz olan fon rengini civciv sarısına çevirdi. Birçok kullanıcı yeni renkten rahatsız olduklarını eBay’a e-posta yağmuruyla belirtince, eBay tasarımdaki renk değişikliğini zamana yaymaya karar verdi ve önce fonu eski renk olan beyaza çevirip, her gün yalnızca bir derece renk tonu değiştirerek, 60 günde fonu beyazdan sarıya çevirdi.

white to yellow transition

60 gün sonra, yeni sarı renkten kimse rahatsız olmadı. Bundan ders alan eBay, yeni tasarımlarını bir gecede hayata geçirmek yerine, zamana yayıp kademeli bir şekilde gerçekleştirdi. Sizler de yapacağımız radikal değişiklikler de kullanıcıların hışmına uğramamak için eBay’ın deneyiminden faydalanıp, değişiklikleri zamana yayıp, kademeli bir şekilde yapabilirsiniz. 🙂

Serdar YILMAZ


Bu İçeriği Arkadaşlarınızla Paylaşmak İster misiniz?

Bir Yorum Yapın